Historie klubu
- Zobrazeno: 2566
Leteckomodelářský klub v Rakovníku byl založen několika modelářskými nadšenci v březnu roku 1950. Zakládajícími členy byli Jan Polák, Zdeněk Habart, Jiří Bretschneider, Jaroslav Mukařovský, Václav a Vladimír Volrábovi. Počet členů LMK Rakovník dosahoval až do konce osmdesátých let čísla 60, v současnosti sdružuje necelé čtyři desítky aktivních členů (a dalších 20 žáků v rámci kroužků ) věnujících se téměř všem modelářským kategoriím. Nově se k "létajícím" modelářům přidali i stavitelé plastikových a také papírových modelů.
Jeho členové obsazují nejrůznější české soutěže RC větroňů, sportovních polomaket nebo elektro kategorie Slow – Fly. Nejvíce cen však sbírá parta kitařů, a to jak mezi seniory, tak mezi juniory a žáky. LMK Rakovník je sám také pořadatelem soutěží, modelářských setkání, výstav a dalších akcí ať už přímo na letišti, nebo i v okolních obcích.
Nejvýznamnější akcí pořádanou LMK Rakovník je dvoudenní letecký a modelářský den, nazvaný Model Air Show. Ten je pořádán jednou za dva roky a stal se vysoce hodnocenou akcí s ohlasem i v zahraničí. Zájem o tuto akci každoročně stoupá jak u účinkujících tak i u diváků. Ze členů LMK Rakovník je složena skupina, zabývající se modelářským ztvárněním skutečných událostí.
Část členů LMK Rakovník tvoří skupinu Model Air Show, věnující se modelářským rekonstrukcím vzdušných bojů z období II. světové války a účasti 310. čs. perutě RAF ve válce. Skupina pro svá vystoupení používá dobově zbarvené makety skutečných letounů a za pomoci různých, zejména pyrotechnických efektů se snaží o co nejvěrnější rekonstrukci události.
LMK Rakovník se však spolupořadatelsky podílel i na dalších, nemodelářských akcích. Jednalo se např. o koncerty pro gen. Peřinu, Fajtla a Šišku, pořádané hudební skupinou Taxmeni nebo účast při natáčení filmových a televizních pořadů. Např. film Piloti, Stůj nebo se netrefím, naposledy to byl film Tmavomodrý svět ( německé stíhače Me 109 ).
Své zázemí LMk má nyní na severní část plochy rakovnického letiště, kde už dlouhá léta působil a kde již v minulosti nechal vybudovat pro účely modelřských akcí asfaltovou vzletovou a přistávací plochu o rozměrech 90 x 17 metrů. Zde nově buduje své další zázemí - travnatou VPD, prostornou klubovnu a další. O tuto část letiště o výměře téměř 50000 m2 se také modeláři již tradičně starají.
K tradičním aktivitám klubu, jakými jsou soutěže termických větroňů, sportovních motorových polomaket a drakiády přibil i letní modelářský tábor pro děti a ukázkové akce pro školy a školky. Také se podařilo realizovat několik akcí pro různé podniky a čeho si modeláři v Rakovníku považují nejvíce, znovu našli společnou řeč s Aeroklubem Rakovník.